HomeBoard & RegulationsTeamsRaceFees & PaymentStoreAwardsTrainingStaffingLinksSite Map

 

2017 Northern Division Awards

Jim Barrier Gold Cup

The Gold Cup is Northern Division뭩 premier race series.  This is a continental cup type competition for the top racers in Northern Division.  Races counting for Gold Cup points include the U16 - to A qualifiers and the OHG and are open to all A, U16, U19, and U21 competitors.  Awards are given for overall and also by class.  The class awards are based on points scored within the class.

Overall Winners:

  • Women:  Kate Hanson, Bridger Ski Foundation
  • Men:  Jacob Drake, Bridger Ski Foundation

Class Winners:

  • A뭩: 
    • Women:  Sierra Leavitt, Big Sky Ski Education Foundation
    • Men:  Andraz Reich-Pogladic, Rocky Mountain College
  • U21뭩:
    • Women:  Anne Parker, Bridger Ski Foundation
    • Men:  Nevada Kramer, Rocky Mountain College
  • U19뭩:
    • Women:  (Tie) Erin Petitt and Megan Petitt, Bridger Ski Foundation
    • Men:  Jacob Drake, Bridger Ski Foundation
  • U16뭩:
    • Women:  Annika Severn-Eriksson, Montana Alpine Racing School
    • Men:  Max Larimer, Bridger Ski Foundation
Gold Points Development Scholarships

Based on overall gold point scoring for the 2015-2016 season, to encourage participation in Northern Division Race Series.  This money can be used for future education (college, trade school or post grad) or as a credit towards their travel for next season.

     

    Men

    Women

    1st Place - $200 Jacob Drake, Bridger Ski Foundation Kate Hanson, Bridger Ski Foundation
    2nd Place - $150 Max Larimer, Bridger Ski Foundation Anne Parker, Bridger Ski Foundaion
    3rd Place - $100 Camas Rinehart, Montana Alpine Racing School Annika Severn-Eriksson, Montana Alpine Racing School
Bill Kenney Traditional High School Racer Award

The Bill Kenney series runs parallel to the Gold Cup Series.  This is a continental cup type competition for U16 and U19 competitors in Northern Division who are registered in high school.

  • Women:  Annika Severn-Eriksson, Montana Alpine Racing School
  • Men:  Jacob Drake, Bridger Ski Foundation
Overall Team Awards (Little Hollow Cup):

This is our team award given for quality not quantity and is intended to promote junior racing, club spirit, and unity. 

  • 1st:  Bridger Ski Foundation
  • 2nd:  Big Sky Ski Education Foundation
  • 3rd:  Missoula Ski Education Foundation
YSL Tech Combined Champions

These awards are given to the top Team, top Male and top Female athletes during the YSL championships Tech Combi event.  All three events are scored for both team and individual champions.  The top three placing male and female athletes from the result sheet from each team are scored for the team result.  The individual champions are also scored by placement on the result sheet from each of the three race events.

  • Women:  Octavia Fisher, Big Sky Ski Education Foundation
  • Men:  Colin Harper, Whitefish Mountain Race Team
  • Peter Maxwell Team Champion:  Big Sky Ski Education Foundation
Academic Awards

This award is open to any U16/U19 racer studying at the high school level regardless of athletic achievement, who is selected (or an alternate) to the Western Region championship event and maintains a 3.5 grade point average on a 4.0 scale. 

    MEN

    WOMEN

    Name Team Name Team
    Max Larimer BSF Megan Petitt BSF
    Nicholas Sramek MARS Madison Winters BSSEF
    William Brandon BSF Ava Kazemi MSEF
    Weston Littmann-Roeder MSEF Georgia Kazemi MSEF
    Colter Upton WMRT Mazie Schreiner BSSEF
    Rayce Neill MARS Violet Newhouse BSF
    Witt Williams GDST Riley Becker BSSEF
        Mackenzie Winters BSSEF
        Cameron Leo SRSEF
        Sydney Rogers BSF
        Erin Petitt BSF
OHG 2017 Overall Champions
  • Women:  Annika Severn-Eriksson, Montana Alpine Racing School
  • Men:  Jacob Drake, Bridger Ski Foundation
AK Rocket Awards:

The 밃K Rocket Award supports a dedicated and passionate U14 or 1st year U16 alpine skier (ages 12, 13 & 14) that exhibit a dedication to the sport, determination to skiing improvement, positive interdivision sportsmanship and support of fellow athletes for success.

  • Women:  Sydney Roges, Bridger Ski Foundation
  • Men:  Caleb Unger, Big Sky Ski Education Foundation
 
 

Copyright Northern Division, 1998-2017
Please contact our Web Master with questions and comments about this site.
When reporting problems with LINKS, I need the exact page you are on AND the exact link you are clicking on.  
Browser information would also be nice to have.