HomeAK Rocket Award15-16 Awards2016 YSL Overall Champs14-15 Awards13-14 Awards12-13 Awards

 

2016 Northern Division Awards

Jim Barrier Gold Cup

The Gold Cup is Northern Division’s premier race series.  This is a continental cup type competition for the top racers in Northern Division.  Races counting for Gold Cup points include the U16 - to A qualifiers and the OHG and are open to all A, U16, U19, and U21 competitors.  Awards are given for overall and also by class.  The class awards are based on points scored within the class.

Overall Winners:

  • Women:  Ella Englehard, Missoula Ski Education Foundation
  • Men:  Spencer Strike, Silver Run Ski Education Foundation

Class Winners:

  • A’s: 
    • Women:  Frida Svedberg, RMC
    • Men:  Andraz Reich-Pogladic, RMC
  • U21’s:
    • Women:  Susan Beks, RMC
    • Men:  Nevada Kramer, RMC
  • U19’s:
    • Women:  Ava Kazemi, Missoula Ski Education Foundation
    • Men:  Spencer Strike, Silver Run Ski Education Foundation
  • U16’s:
    • Women:  Ella Englehard, Missoula Ski Education Foundation
    • Men:  Max Larimer, Bridger Ski Foundation
Gold Points Development Scholarships

Based on overall gold point scoring for the 2015-2016 season, to encourage participation in Northern Division Race Series.  This money can be used for future education (college, trade school or post grad) or as a credit towards their travel for next season.

     

    Men

    Women

    1st Place - $200

    Spencer Strike, Silver Run Ski Education Foundation

    Ella Englehard, Missoula Ski Education Foundation

    2nd Place - $150 Dawson, Rinehart, Whitefish Mountain Race Team Maci St. Cyr, BSSEF
    3rd Place - $100 Patrick Zimmer, Silver Run Ski Education Foundation

    Ava Kazemi, Missoula Ski Education Foundation

Bill Kenney Traditional High School Racer Award

The Bill Kenney series runs parallel to the Gold Cup Series.  This is a continental cup type competition for U16 and U19 competitors in Northern Division who are registered in high school.

  • Women:  Ella Englehard, Missoula Ski Education Foundation
  • Men:  Spencer Strike, Silver Run Ski Education Foundation
Overall Team Awards (Little Hollow Cup):

This is our team award given for quality not quantity and is intended to promote junior racing, club spirit, and unity. 

  • 1st:  Bridger Ski Foundation
  • 2nd:  Missoula Ski Education Foundation
  • 3rd:  Whitefish Mountain Race Team
YSL Tech Combined Champions

These awards are given to the top Team, top Male and top Female athletes during the YSL championships Tech Combi event.  All three events are scored for both team and individual champions.  The top three placing male and female athletes from the result sheet from each team are scored for the team result.  The individual champions are also scored by placement on the result sheet from each of the three race events.

  • Women:  Cameron Leo, Silver Run Ski Education Foundation
  • Men:  Colter Upton, Whitefish Mountain Race Team
  • Peter Maxwell Team Champion:  Big Sky Ski Education Foundation
Academic Awards

This award is open to any U16/U19 racer studying at the high school level regardless of athletic achievement, who is selected (or an alternate) to the Western Region championship event and maintains a 3.5 grade point average on a 4.0 scale. 

    MEN

    WOMEN

    Name Team Name Team
    Cooper Mann SRSEF Megan Petitt BSF
    Patrick Zimmer SRSEF Valerie Hetherington BSSEF
    William Brandon BSF Ava Kazemi MSEF
    Weston Littmann-Roeder MSEF Georgia Kazemi MSEF
    Curtis Williams MSEF Hanna Nyquist SRSEF
    Camas Rinehart WMRT Madison Winters BSSEF
        Riley Becker BSSEF
        Mackenzie Winters BSSEF
        Holland Howe SRSEF
        Riley Asbell BSF
        Erin Petitt BSF
        Elizabeth O'Donnell BSF
        Ella Engelhard MSEF
OHG 2016 Overall Champions
  • Women:  Ella Engelhard, MSEF
  • Men:  (Tie)  Jacob Drake, BSF; Max Larimer, BSF
AK Rocket Awards:

The “AK Rocket Award” supports a dedicated and passionate U14 or 1st year U16 alpine skier (ages 12, 13 & 14) that exhibit a dedication to the sport, determination to skiing improvement, positive interdivision sportsmanship and support of fellow athletes for success.

  • Women:  Riley Asbell, Bridger Ski Foundation
  • Men:  Weston Littmann-Roeder, MSEF
 
 

Copyright © Northern Division, 1998-2017
Please contact our Web Master with questions and comments about this site.
When reporting problems with LINKS, I need the exact page you are on AND the exact link you are clicking on.  
Browser information would also be nice to have.