HomeAK Rocket Award15-16 Awards2016 YSL Overall Champs14-15 Awards13-14 Awards12-13 Awards

 

2014 Northern Division Awards

Jim Barrier Gold Cup

The Gold Cup is Northern Divisionís premier race series.  This is a continental cup type competition for the top racers in Northern Division.  Races counting for Gold Cup points include the U16 - to A qualifiers and the OHG and are open to all A, U16, U18, and U21 competitors.  Awards are given for overall and also by class.  The class awards are based on points scored within the class.

Overall Winners:

  • Women:  Alexa Coyle, Big Sky Ski Education Foundation
  • Men:  Ethan Hills, Great Divide Ski Team

Class Winners:

  • Aís: 
    • Women:  Sarah Freeman, Montana State University
    • Men:  Carl Noges, Independent
  • U21ís:
    • Women:  Margaret Siberell, Bridger Ski Foundation
    • Men:  Riley Selby, Silver Run Ski Foundation
  • U18ís:
    • Women:  Silver Brelsford, Bridger Ski Foundation
    • Men:  Ethan Hills, Great Divide Ski Team
  • U16ís:
    • Women:  Alexa Coyle, Big Sky Ski Education Foundation
    • Men:  Spencer Strike, Silver Run Ski Foundation
Gold Points Development Scholarships

Based on overall gold point scoring for the 2013-2014 season, to encourage participation in Northern Division Race Series.  This money can be used for future education (college, trade school or post grad) or as a credit towards their travel for next season.

     

    Men

    Women

    1st Place - $200

    Ethan Hills, Great Divide Ski Team

    Alexa Coyle, Big Sky Ski Education Foundation

    2nd Place - $150 Lars Engelhard, Missoula Ski Education Foundation

    Margaret Siberell, Bridger Ski Foundation

    3rd Place - $100

    Riley Selby, Silver Run Ski Foundation

    Silver Brelsford, Bridger Ski Foundation

Bill Kenney Traditional High School Racer Award

The Bill Kenney series runs parallel to the Gold Cup Series.  This is a continental cup type competition for U16 and U18 competitors in Northern Division who are registered in high school.

  • Women:  Alexa Coyle, Big Sky Ski Education Foundation
  • Men:  Ethan Hills, Great Divide Ski Team
Overall Team Awards (Little Hollow Cup):

This is our team award given for quality not quantity and is intended to promote junior racing, club spirit, and unity. 

  • 1st:  Silver Run Ski Foundation
  • 2nd:  Missoula Ski Education Foundation 
  • 3rd:  Bridger Ski Foundation 
YSL Tech Combined Champions

These awards are given to the top Team, top Male and top Female athletes during the YSL championships Tech Combi event.  All three events are scored for both team and individual champions.  The top three placing male and female athletes from the result sheet from each team are scored for the team result.  The individual champions are also scored by placement on the result sheet from each of the three race events.

  • Women:  Reece Bell, Big Sky Ski Education Foundation
  • Men:  Max Noddings, Silver Run Ski Foundation
  • Team Champion:  Big Sky Ski Education Foundation
Academic Awards

This award is open to any U16/U18 racer studying at the high school level regardless of athletic achievement, who is selected (or an alternate) to the Western Region championship event and maintains a 3.5 grade point average on a 4.0 scale. 

    Name GPA Team
    Derek Hetherington 4.0 Big Sky Ski Education Foundation
    Georgia Kazemi 4.0 Missoula Ski Education Foundation
    Ethan Hills 4.0 Great Divide Ski Team
    Ava Kazemi 4.0 Missoula Ski Education Foundation
    Anders Harris 4.0 Great Divide Ski Team
    Valerie Hetherington 4.0 Big Sky Ski Education Foundation
    Colson DeCarlo 4.0 Silver Run Ski Foundation
    Patrick Zimmer 4.0 Silver Run Ski Foundation
    Ruby Kazemi 4.0 Missoula Ski Education Foundation
    Julia Matelich 4.0 Bridger Ski Foundation
    Erin Petitt 4.0 Bridger Ski Foundation
    Nevada Kramer 4.0

    Whitefish Mountain Resort Team

    Megan Petitt 4.0 Bridger Ski Foundation
    Whitney Bowditch 3.84 Missoula Ski Foundation
    Jacques Eve 3.71 Whitefish Mountain Resort Team
    Alexa Coyle 3.67 Big Sky Ski Education Foundation
    Margaret Siberell 3.63 Bridger Ski Foundation
    Curtis Williams 3.60 Missoula Ski Education Foundation
    Jacob Drake 3.60 Bridger Ski Foundation
    Kezia Jetmore 3.56 Silver Run Ski Foundation
OHG 2014 Overall Champions
  • Women:  Margaret Siberell, Bridger Ski Foundation
  • Men:  Jacob Drake, Bridger Ski Foundation
 
 

Copyright © Northern Division, 1998-2017
Please contact our Web Master with questions and comments about this site.
When reporting problems with LINKS, I need the exact page you are on AND the exact link you are clicking on.  
Browser information would also be nice to have.